NOVINKY
ARCHIV ČLÁNKŮ
ON-LINE HOROSKOP
FOTKY
BOŽSTVA A CHRÁMY
INDIE-svatá místa
RECEPTY 
ČASTÉ OTÁZKY
INZERCE a SEZNAMKA
KE STAŽENÍ
KNIHY A PŘEKLADY
HUDBA A MANTRY
ODKAZY
KNIHA HOSTŮ
KONTAKTY A LIDI
 
Zkušenosti s vegetariánstvím
 
Tattva-darší dás


Širší souvislosti

Vegetariánství chápu jako vnější projev principu ahinsá neboli nenásilí. Rozvíjet nenásilí znamená snažit se způsobovat pokud možno co nejméně utrpení svému okolí. Člověk z něčeho žít musí a určitému stupni násilí se nevyhne. Jedním ze zákonů přírody je, že jedna živá bytost je potravou jiné živé bytosti, a to platí i pro člověka.

Důležitá je však míra násilí, pro kterou se člověk rozhodne. Právě ta naznačuje, jak civilizovaný (v pravém, nikoli technickém slova smyslu) člověk opravdu je. Indičtí jogíni v dávných dobách (a ve vzácných případech snad i dnes) tento princip dovedli až téměř k dokonalosti a živili se jen listím, které spadlo samo ze stromů. Nemuseli je tedy ani trhat a tím stromům způsobovat bolest. Nutno dodat, že se jedná o dost extrémní stupeň askeze, pro běžného člověka nedosažitelný a nevhodný. Dalším stupněm by bylo jíst pouze ovoce bez semen, poté čistě rostlinnou vegánskou stravu, pak stravu rostlinnou doplněnou mlékem... Pro většinu lidí je právě lakto-vegetariánství (rostlinná strava s mlékem) asi nejvhodnější. Znamená omezit násilí do únosné míry na zabíjení rostlin a na odstavení telat před dojením. Snad každý uzná, že je to lepší než dát krávě elektrický šok a useknout jí hlavu...

Pro ty, kterým by se i tento stupeň zdál příliš, je možné do své stravy přidat například vajíčka nebo různé méně vyspělé živočichy, které by si člověk dokázal ulovit jen tím, čím ho příroda obdařila - holýma rukama. Po troše ekvilibristiky by byl schopen ulovit nějakou tu drůbež, rybu a všemožnou tu francouzskou lezoucí havěť. Ale vyspělejší živočichy, které stojí v reinkarnačním cyklu mnohem výše a mají mnohem vyvinutější vědomí - jako je kráva, či prase? Jen si to zkuste! Tím už člověk překračuje míru, která je mu od přírody dána.

Vegetariánství je proto dobré nevytrhávat z kontextu a vidět ho jako součást kultivace ahinsy-nenásilí. Být vegetariánem a přitom vlastnit firmu, která demoluje životní prostředí, to jistě není příliš konzistentní, i když je pořád lepší něco než nic. Z vlastní zkušenosti znám i lidi, kteří jsou docela pyšní na to, že jsou vegetariáni, a nějak jim nevadí, když mentálně i fyzicky poškozují jiné lidi. Ani vegetariánka v kožichu či kožených kalhotách pro parádu nepůsobí příliš věrohodně. Proto vidím jako nejvhodnější řídit se pravidlem „Co nejmenší násilí k mému životu”. Pak člověku odpadnou dilemata, jestli má brát léky s živočišnými produkty a podobně. Pokud je to nutné k záchraně života, tak to určitě špatné není, ale pokud by to bylo jen kvůli nějakým výstřelkům a zmlsanosti, tak to už je jiná...

Je vegetariánství vždy zdravotně prospěšné?

Většinou ano, ale nemusí to být vždy. Závisí to na konstituci člověka. Ajurvéda říká, že jsou tři hlavní tělesné typy (kapa, vata a pita), a podobné dělení najdeme i v čínské medicíně. Vhodnost stravy je tedy individuální záležitostí, a co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Typy kapa bývají zavalitější lidé, kterým vegetariánství určitě prospěje. U ohnivých typů pita je to také vcelku jasné, ale zimomřivý hubeňouři typu vata mohou mít opravdu problém. Proto by měli volit i v rámci vegetariánské stravy jídla těžší (např. pečená a jinak tepelně upravená atd.), která ohřívají a kompenzují jejich sklony k zimomřivosti. Názorů na dietetiku v rámci vegetariánství je opravdu hodně, ale z vlastní zkušenosti vím, že vaťáci by měli alespoň víc sportovat a cvičit, což je dobrá prevence pro výše uvedené neduhy. Pokud ale potkáte vegetariánského hubeňoura, který má sedavé zaměstnání a odpor k pohybu, pak víte, co chci naznačit. Obecně lze říci, že zdravotní problémy jsou vždy souhrnem mnoha faktorů, z nichž určitou roli může sehrát i vegetariánství, ale ve většině případů je vegetariánská strava zdraví prospěšnější. Existuje mnoho studií a podle některých z nich je mezi vegetariány méně častý výskyt některých nemocí jako je vysoký krevní tlak a rakovina. Nemizí však úplně, pouze je jich mezi nimi statisticky méně.

Často se také stává, že některé problémy nezpůsobuje vegetariánství jako takové, ale spíš lenost vařit a špatná dostupnost kvalitních vegetariánských jídel. Pokud se někdo odhodlá být vegetariánem a jeho strava se skládá z rohlíků s máslem a mlékem s trochou zeleniny, pak se opravdu není čemu divit, že za nějaký čas buď pocítí nutkavou chuť na něco jiného včetně masa, nebo se dostaví nějaké prvotní příznaky špatné výživy. Určitě je nejlepší přistupovat k výběru jídel individuálně, a pokud již nemáme zdegenerované chutě, tak nám právě naše intuice napoví, jaký druh vegetariánské stravy je pro nás nejvhodnější. Osobně razím heslo, že „dobrý kuchař je ten, u kterého mlsota zvítězí nad leností” a špatný ten, u kterého lenost zvítězí nad mlsotou. A nejhůř jsou na tom beznadějné případy, u kterých lenost zvítězí i nad hladem...

Přechod na vegetariánství

Pomineme-li výše uvedené etické důvody a podíváme-li se jen na změny, které člověk může sám na sobě pociťovat, zjistíme několik zajímavých věcí. První je zjemnění vnímání. Člověk opravdu začne být vnímavější a méně agresivní. Přechod na vegetariánství obvykle člověku otevírá oči a jasněji vidí souvislosti v přírodě a snad i intuitivně lépe chápe existenci Boha. Na čistě tělesné úrovni jsem potom zaznamenal lehčí průběh některých běžných nemocí, jako je nachlazení, a o něco menší potřebu spánku. Někomu včetně mě se na začátku stalo, že dočasně zhubnul, ale později to většinou zase nabral. Někomu se zlepšili kožní potíže, někdo pocítil menší únavu. Mírných pozitivních změn je vcelku dost, ale existují i změny, které všem nemusí vyhovovat. Jeden karatista mi potvrdil, že jako vegetarián už nemá takovou výbojnost a agresivitu, ale zase lepší koncentraci a vytrvalost. Někdo naopak po delším čase jako vegetarián pocítil větší únavnost.

Zkušenosti s doktory

Jsou rozdílné, ale většinou bohužel negativní. Nedejbože, abyste měli nějakou těžko zjistitelnou nemoc a podřekli jste se u doktora, že jste vegetariáni. Většina doktorů je bohužel dodnes tak zaujatá, že vám rovnou řeknou, že je to z toho, že nejíte maso. Toto zacházení jsem na vlastní kůži zažil několikrát a není to nic příjemného. Jakoby k nim chodili jen vegetariáni a všichni ostatní byli zdraví... Snad v Americe nebo v zemích, kde jsou doktoři informovanější a vegetariánů více, je situace jiná. V Čechách jsem se s takovými setkal jen asi v jedné třetině případů, což si myslím, že je stále málo. Přesto i u nás existují experti, kteří jsou opravdu na úrovni. Solidní názory jsem četl na jednom vegetariánském serveru - snad to byl www.vegetarian.cz. Články se týkaly především výživy dětí, což je taky oblast, kde panuje spousta předsudků, a je to velké téma samo o sobě.

Životní styl

Vegetariánství může být módní výstřelek nebo může být motivováno zdravotně, ale většinou jde o hlubší přesvědčení a ovlivňuje i celý životní styl. Spousta především mladých lidí v něm vidí i způsob odlišení a nachází v něm i prostředek sebeidentifikace. Pokud se však jedná jen o jakousi frajeřinu, obvykle toho po pár letech nechají, jak mi říkali známí z USA, kteří pozorovali zdejší mládež kolem scény Straight Edge. Pokud je motorem pouze pocit nadřazenosti a výjimečnosti, pak nemá ani v našich zeměpisných šířkách příliš dlouhého trvání. Pokud má však kořeny hlubší a stojí na etice nenásilí, většinou je to na celý život.

Závěrem bych chtěl popřát zdar všem snahám o propagaci vegetariánství, jako např. billboardové akci pana Vachlera a projektu www.zvirevtisni.cz, a myslím, že jsme na našich stránkách také přispěli svojí trochou do mlýna. Co vy na to?

 


Datum vzniku:
srpen 2001
 
Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 77Tomáš
2016-06-23

Zmínka o Straight Edge je, myslím, zbytečně příkrá a jednostranná. Mám za to, že toto hnutí za dobu své existence udělalo mnohé pro propagaci veggie života a pro práva zvířat. A jde tu zejména o veganství, jež činí zase ještě méně utrpení, než lakto-ovo vegetariánství. Já jsem se do veganství po letech posunul právě hodně díky SXE a také se díky němu nadobro zřekl alkoholu a jiných svinstev. Takže prosím - SXE jako celek si jistě zaslouží respekt.


jan
2012-01-29

Tatva Darsi je format,vzdycky sem ho obdivoval jako vaisnavu.At zijou vegetariani!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Aduš
2010-05-13

Haribol, jsem příznivcem Hare Krišna. Jezdím pravidelně na programy.Jsem vegetariánka (občas jím vejce). Poslední dobou ale bojuji s jednou věcí. Studuji totiž farmaceutický obor. Vím, že se to neslučuje s myšlenkami hnutí. Nikdy se nebudu moc vyhnout preparátům, kde je něco živočišného ( připravovala jsem například želatinové kapsle) a samozřejmě se léky testují na zvířatech. Ale něčím se přeci musím živit....


Egon
2009-09-13

... ale já mám rád ovar s křenem...a čas od času tatarskej biftek.. ..jako vegetarián bych si to dopřát čas od času nemohl?


vanasi
2006-02-27
az se dostanete do stavu,sami pocitite,ze uz maso nemuzete pojist,proto nedelejte chybu jako ja,ze si reknete,tak a ted jsem hinduista,a maso nejim ,a zacnete se trapit.to ne.proste az budete ve vyssim stavu ocisteni,tak to prijde ,a je to i se sexem a ostatnimi prekazkami na duchovni ceste


Petr
2006-01-25
Při přechodu na vagetariánskou stravu, který trval asi tak rok, se u mně také projevila delší hojivost ran, což může být způsobeno mimo jiné nedostatkem vláknin a antioxidantů (B-komplex)atd. Asi 2 měsíce po zlepšení stravy, problémy skončily.


Jarka
2005-07-26

Haribol, jen potvrzuji vše, co je již v článku řečeno. Dlouho jsem bojovala s neovladatelnými chutěmi než jsem pocítila lehkost a energii z čistého prasádam (pro neznalé - laktovegetariánské menu obětované božstvu:-)


vanasi
2005-07-16

ahoj,uy nejim maso 3mesice a jde to.citim uy ale slabost


Robert
2004-12-06

Článek je fakt objektivní a moc mě potěšil. Zajímalo by mě, co si myslíte o potřebě výživy z hlediska krevních skupin, příp.jaké s tím máte zkušenosti. Např. kr.skupina 0 údajně vznikla v době lovců a proto těla s touto kr.sk. nedokáží získat patřičné bílkoviny z ničeho jiného, než masa. Oproti tomu jiným zkupinám zase může maso vyloženě škodit. Jsem vegetarián zatím jen chvilku, jediný negativní projev je snad delší hojivost ran, jinak je mi fajn :) Ještě by mě zajímalo, co teda Darjam jí, ale to už by bylo moc otázek na jeden příspěvek, tak si to schovám na jindy.


Darjam
2004-04-25

Ahojky, je mi 18 a maso nejim uz 17 let. Mimo to nejim ani ovoce ani zeleninu a jeste nejake veci. Nejsem tedy asi vegetarian, ale nemam nejmensi zdravotni potize. Nikdy jsem je nemela. Jedine nemoci, co me kdy potkaly byla nanejvys nejaka ryma nebo chripka. Moje doktorka mě odmalička posíla na různá vyšetření a nemůže uvěřit tomu, že jsem zdravější než většina lidí mého věku. Strava určitě má hodně velký podíl na stavu člověka jak po psychické, tak po zdravotní stránce, ale není to to jediné.

Příspěvek: 1-10, 11-15Můžete napsat komentář:

Jméno:  

Email:  
Vzkaz:  
 
  >>>  
Opište prosím výše uvedená písmena.
   
 
Haré Krišna inspirace
© 2001-2010