NOVINKY
ARCHIV ČLÁNKŮ
ON-LINE HOROSKOP
FOTKY
BOŽSTVA A CHRÁMY
INDIE-svatá místa
RECEPTY 
ČASTÉ OTÁZKY
INZERCE a SEZNAMKA
KE STAŽENÍ
KNIHY A PŘEKLADY
HUDBA A MANTRY
ODKAZY
KNIHA HOSTŮ
KONTAKTY A LIDI
 
Prabhupádova zubní pasta
 
Tattva-darší dás


Pokud jste četli životopis Šríly Prabhupády, pak vám jistě neuniklo, že Prabhupád byl za svého života coby hospodář zaměstnancem a později také majitelem menší farmaceutické firmy. Spoustu různých domácích přípravků si připravoval sám a některé z nich používal celý život. Asi nejznámější z jeho receptů je právě „Prabhupádova zubní pasta”. Následující recept jsem dostal od oddané, která ho získala od své přítelkyně, která ho má od svého učitele, Harikéše Swamiho, který ho má přímo od Prabhupády.
     Hlavní rozdíl mezi touto pastou a komerční kupovanou v obchodě je v tom, že je spíše slaná a nahořklá. Podle ajurvédy se totiž přes noc tvoří v ústech a na jazyku povlak (ama), který je svojí povahou sladký. Ráno je vhodné povlak odstranit škrabkou (nebo lžičkou) a neutralizovat slanou a hořkou chutí. Slaná a hořká zubní pasta je tedy zdravotně mnohem vhodnější než sladká, kterou známe.
     V Indii si většina lidí čistí zuby větvičkou stromu, nejlépe nímového. Ráno jednoduše utrhnou ze stromu asi 10 cm dlouhou a 1/2 cm tlustou větvičku, jeden konec rozkoušou, aby vznikl „kartáček” a tím si pak čistí zuby. Různé stromy mají ve svých větvičkách různé šťávy a říká se, že člověk, který preferuje stromy s hořkou chutí, bude silný a zdravý, jiná chuť zase přinese jiný výsledek, atd... Sám jsem jednou na čundru nemaje poruce kartáček zkoušel větvičky dubové, ale musím říci, že jsem ty správné grify nenašel. Asi to vyžaduje praxi. A navíc jsem ani nebyl přesvědčený, jestli dub byla ta správná volba...
     Prabhupádova pasta je tedy přirozenější alternativou k našemu způsobu čištění zubů a podle mého názoru je lepší než komerční ajurvédská VICCO pasta nebo prášek.

Recept:
thymol - (tymol) 1 krystal o velikosi většího hrachu
mentol - 1 krystal o velikosi většího hrachu
kafr - 1 - 2 krystaly o velikosi většího hrachu
methylsalicylát - 30 ml
glycerín - 1 litr
křída (plavená, calcium carbonate) - 1,5 až 2 litry
semínka žluté hořčice - 1 litr
sůl - 1 litr

Postup:
Semínka hořčice umeleme najemno v kávovém mlýnku a smícháme je s jemně mletou solí. Thymol, mentol a kafr najemno podrtíme v keramickém nebo kamenném hmoždíři a společně s methylsalicylátem vmícháme do glycerínu, nebo nejprve jen do jeho části, aby se nám vše pěkně rozpustilo. Smícháme s osolenou hořčicí a za stálého míchání přidáváme tolik křídy, aby se nám vytvořila hustší pasta. Pasta nemá téci, ale spíše „padat”. Pak ji nandáme do nádob - například do malých obalů na filmy. Vydrží asi 2 - 3 měsíce.

Kde sehnat suroviny:
thymol, mentol a kafr - je možné sehnat v lékárnách, ale pouze v zahraničí (Německo, Rakousko,... u nás vám je nejspíš neprodají)
methylsalicylát a glycerín - v lékárně (i u nás)
křída - v drogerii (dává se do tmelů a barev)
semínka žluté hořčice - obchody s kořením a potravinami (dávají se do nakládaných okurek)
sůl - v potravinách

Účinky jednotlivých složek:
Thymol, mentol a kafr působí jako dezinfekce a svou pronikavou vůní trochu vylepšují aroma pasty. Thymol je navíc dobrý na dásně. Možná si vzpomenete na reklamu na „Thymolinový úsměv”. Methylsalicylát prokrvuje a pročišťuje dásně. Používá se do mastí. Křída mechanicky bělí a čistí zuby. Dříve s používala do zubních past. Semínka hořčice stahují a stimulují dásně. Sůl čistí a neutralizuje sladkou chuť v puse a glycerín spojuje všechny složky v pastu.

 


Datum vzniku:
květen 2002
 
Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 60




Haré Krišna inspirace
© 2001-2010